Soczewki do szkoły Szkoła to miejsce gdzie wygląd ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza dla małych dzieci, które lubią sobie wzajemnie dokuczać. Dlatego jeśli okaże się, że nasza pociecha ma jakąkolwiek wadę wzroku to nie tylko powinniśmy zatroszczyć się o to aby natychmiast zaczęła być ona leczona ale przede wszystkim aby nasze dziecko odnalazło się w nowej sytuacji i nie czuło się skrępowane na przykład przez okulary. Nie każdy wygląda tak samo w okularach, nie każdemu one pasują a niestety dzieci najszybciej wyłapują zwłaszcza negatywne zmiany w wyglądzie i nie boją się tego głośno powiedzieć – dlatego też zamiast na siłę ubierać dziecku okulary to może warto zastanowić się nad soczewkami. Większość z nas pewnie będzie miała obawy odnośnie takiej decyzji ale przecież zawsze możemy poradzić się okulisty czy faktycznie taka decyzja ma sens. A pomyślmy również, że same soczewki byłyby znacznie wygodniejsze dla naszej pociechy zwłaszcza na zajęciach z wychowania fizycznego – i nie chodzi tu już nawet o samą wygodę ale i o bezpieczeństwo bo dużo łatwiej rozbić okulary piłką niż uszkodzić podczas gry założoną do oka soczewkę. Pierwsze soczewki jakie weszły na rynek wcale nie były zbytnio komfortowe i wygodne jak zapewniali producenci. Przede wszystkim powodowały one liczne łzawienia czy zaczerwienienia oka a ponadto były również niewygodne ze względu na sposób wykonania oraz na sam materiał. Z biegiem czasu jednak wszystko zaczęło się zmieniać – wzrastała jakość co poskutkowało w rezultacie tym iż w dniu dzisiejszym mamy zapewnione całkowite bezpieczeństwo i jakość tych soczewek. Ale takie nowoczesne soczewki mają również inne swoje zalety, na które często nawet nie zwracamy zbytniej uwagi. Jest to czas użytkowania – bowiem starsze typy soczewek przeznaczone były do noszenia na okres od tygodnia do góra miesiąca. Owszem teraz też spotkamy się z miesięcznymi soczewkami jednak jest to już rzadkość – częściej spotkamy się natomiast ze specjalnymi, nowoczesnymi soczewkami na okres kwartału czy też i nawet połowy roku. Wydaje się być to dużo lepsze a przede wszystkim ekonomiczniejsze rozwiązanie bo rzadziej musimy zmieniać nasze soczewki.

Soczewki ozdobne Kiedyś nie pomyślenia byłoby w ogóle założenie jakichkolwiek soczewek – następnie kiedy weszły już one na rynek wiadome było, że służą celom leczniczym. Aż tu w końcu nastąpił kolejny przełom w soczewkach i dzisiaj mogą one być nie tylko wykorzystywane do leczenia wad wzroku ale bardzo często również są używane w zabiegach estetycznych. A trzeba powiedzieć, że potrafią one zdziałać cuda ponieważ mają właściwości nie tylko zmiany koloru oka ale jego faktury czy nawet mogą nadać oku specjalny kształt. Soczewki zmienią nasz kolor oczu na jaki tylko chcemy bowiem dostępna jest cała paleta barw – problemem nie będzie nawet kolor różowy chociaż wydaje się on być delikatnie szokujący. Jeśli chodzi natomiast o kształty to Panie bardzo często wybierają specjalne soczewki nadające źrenicy kształt serduszka – Panowie z kolei na mecze często wybierają tak zwane “piłkowe” soczewki. Łatwo i szybko – można powiedzieć też nie drogo możemy sprawdzić jak będziemy wyglądać w innych kolorze oczu i czy będzie ona nam pasował – a jest to również dobra opcja chociażby na okres karnawałowy.

Wady oka a soczewki Mogłoby się wydawać, że funkcje takie jak leczenie wady wzroku oraz funkcje estetyczne to jedyne dwa podmioty, do których należy użycie soczewek kontaktowych – nie ma jednak nic bardziej mylnego niż ten pogląd. Soczewki doskonale sprawdzają się przy innych wadach wzroku jakimi są chociażby astygmatyzm czy zez. W przypadku tego pierwszego noszenie okularów jest o tyle niebezpieczne, że ten astygmatyzm może się jeszcze dodatkowo powiększać – soczewki natomiast temu zapobiegają doskonale przy tym ćwicząc oko i przywracając go do jako takiej normalności. Zez natomiast jest bardziej wadą estetyczną – zwykle wiąże się z niewielką wadą wzroku ale nie jest ona na tyle wielka aby zmuszać kogoś do noszenia okularów – dlatego właśnie kilka lat temu zdecydowano aby spróbować leczyć zeza właśnie soczewkami – i co się okazało? Że jest to znakomity pomysł, który dodatkowo przynosi znakomite rezultaty. Niestety nie powinien być stosowany u malutkich dzieci dlatego też zwykle muszą one czekać do ukończenia dziesiątego roku życia ale do tej pory oczywiście można takie dziecko leczyć okularami. O ile zwykłe okulary nie wymagają większego zainteresowania nimi poza tym, że trzeba je od czasu do czasu przetrzeć, wymienić szmatkę w opakowaniu to jednak z soczewkami jest ten problem, że trzeba o nie niesamowicie dbać. Osoby noszące soczewki muszą wypracować sobie wcześnie dbałość, dyscyplinę i stosowanie się do określonych zasad. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że soczewki nosimy tylko wtedy kiedy coś robimy – chodzi tu o to iż nie można zostawić soczewki w oku kiedy idziemy spać ponieważ mogłaby ona uszkodzić nasze oko a wtedy dolegała by nam jeszcze większa wada. Drugim ważnym elementem są płyny do soczewek, które dostaniemy w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Soczewki w dużej mierze wysuszają oko dlatego tak ważne jest nawodnienie ponieważ w innym wypadku moglibyśmy dorobić się ostrego zapalenia spojówek lub innej poważnej choroby. Warto poczytać również instrukcję – ale tak naprawdę jeśli postępujemy zgodnie z nią to nasze soczewki będą dobrze pielęgnowane a nasze oczy zdrowe.

Soczewki jako alternatywa dla okularów Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby, że można żyć bez okularów – mowa tu oczywiście o osobach, które posiadają wadę wzroku, która wymaga leczenia. Jak się jednak okazuje postępy technologiczne są na tyle szybkie, że od kilku już lat mamy doskonałą alternatywę dla noszonych przez nas szkieł. A są tą alternatywą właśnie soczewki kontaktowe inaczej nazywane również szkłami kontaktowymi. Niby niepozorne i niewidoczne ale jak się okazuje równie skuteczne co zwykłe okulary. Nie zdobyły one jednak na początku zbytniej przychylności społeczeństwa – niewiadomo właściwie dlaczego bo przecież na pierwszy rzut oka są dużo wygodniejsze, zakłada się je i nie mamy już żadnego problemu z zaparowywaniem w czasie zimna czy też chodzeniem po deszczu. Wydaje się nam jednak, że soczewki dlatego nie zdobyły popularności od początku iż były po prostu świeżym wynalazkiem a na swoim zdrowiu zwłaszcza jeśli chodzi o wzrok ludzie z całą pewnością nie chcieli przeprowadzać niesprawdzonych dotąd eksperymentów. Większość społeczeństwa w dzisiejszym świecie boryka się z problemem wady wzroku – jest to zapewne w dużej mierze spowodowane częstym używaniem komputerów i innych urządzeń elektronicznych. W większości wypadków sprawdzają się delikatne szkiełka o niezbyt dużej mocy czy właśnie cienkie i słabe soczewki kontaktowe. Są jednak i cięższe przypadki jeśli chodzi o wady wzroku – takimi cięższymi przypadkami są osoby z wadą tak zwaną “minusową” bo nie dość, że nie chce się ona leczyć to jeszcze z biegiem czasu może ulegać ona powiększeniu. Dla porównania zwykła wada do leczenie wynosi wartość około jednej dioptrii natomiast wady minusowe zwłaszcza te ciężkie mogą sięgać nawet do pięciu czy sześciu dioptrii – widzimy więc, że problem ten nie jest błahy. Z pomocą przychodzą tutaj soczewki bo nie dosyć tego, że wyglądamy normalnie nie nosząc takich wielkich szkieł to jak się okazuje soczewki mogą skutecznie zatrzymać taką posuwającą się wadę wzroku. Dlatego jeśli borykamy się z wyżej opisanym problemem to koniecznie zwróćmy uwagę na kwestię soczewek przy następnej wizycie u okulisty.