Przerost prostaty i rzeżączka Na przerost prostaty cierpią przede wszystkim mężczyźni po 40 roku życia. Im wyższy wiek tym większe ryzyko wystąpienia tegoż schorzenia. W przedziale wiekowym powyżej 80 roku życia cierpi na to 90 % mężczyzn. Za główne przyczyna występowania tego problemu uznaje się zmiany hormonalne zwłaszcza pochodnej testosteronu DHT. W miarę starzenia się organizmu wytwarzana jest jego coraz większa ilość, która często przekracza dopuszczalne normy. Najczęściej występującymi objawami przerostu prostaty są problemy z oddawaniem moczu. Niektórzy chorzy cierpią na osłabiony strumień, inni na nie trzymanie moczu jeszcze inni na nocne parcia. Z uwagi na popularność tego schorzenia jego profilaktyka w medycynie odgrywa tak ważną rolę. Pierwsze badania kontrolne wykonywać powinni panowie po 30 roku życia. Szybko wykryte zmiany można skutecznie leczyć i hamować ich rozwój. Nie leczony przerost prostaty prowadzić może do całkowitego zatrzymywania się moczu w organizmie, co prowadzić może do zaburzeń pracy nerek. Wówczas pojawia się niewydolność tego narządu. Mężczyźni często nie chcą mówić o swoich problemach na tym polu z uwagi na poczucie wstydu jednak należy brać pod uwagę powagę konsekwencji z tym związanych.

Nowotwór jąder Rak jąder należy do grona nowotworów złośliwych najczęściej występujących u mężczyzn w przedziale wiekowym od 20 d0 35 roku życia. Wyróżnić można, co najmniej kilka różnych przyczyn występowania tejże choroby. Jedną z częściej wskazywanych jest rozpoznanie raka w wywiadzie, co oznacza, iż inny członek rodziny także zmagał się z tą chorobą. Innymi przyczynami są zespoły obojnactwa płciowego, niezstąpione jądro, niepłodność a także zakażenie wirusem HIV. Rak jądra jest dolegliwością, którą dzięki dokładnej kontroli można stosunkowo szybko wykryć. Lekarze specjaliści zalecają przede wszystkim regularne wykonywanie tak zwanych samo badań polegających na dotykaniu punkt po punkcie jąder w celu wykrycia niepokojących guzków. Badaniem, które najszybciej pozwala wykryć wszelkie występujące zmiany nowotworowe jest USG jąder. Niestety nie umożliwia on określania stopnia zaawansowania zmian. Tu konieczne jest już wykonanie szczegółowej tomografii komputerowej. Dodatkowo wykonuje się także oznaczenie markerów rakowych w surowicy. Istnieje wiele metod leczenia nowotworów tego typu. Do najpopularniejszych zaliczyć należy amputację jądra zwaną orchidektomią. Wodniak jądra jest dolegliwością, która występuję przede wszystkim u niemowląt płci męskiej. Choroba ta według różnych statystyk dotyka od 4 do 6 % wszystkich urodzonych chłopców, co świadczy o znacznej jej popularności. Ponad to na chorobę tą zapadają także dorośli mężczyźni zwłaszcza ci, którzy przeszli operacje żylaków okolic jąder i nasieniowodu. Dolegliwość ta związana jest ze znacznym nagromadzeniem się płynu pomiędzy osłonkami jąder. Typowym objawem wodniaka jest znaczne powiększenie się jednego z jąder. Rzadko zdarza się, aby dolegliwość ta występowała po obydwu stronach. Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, nie towarzyszy temu ból ani żadne inne widoczne objawy. Z tego też powodu wiele osób nie zdaję sobie sprawy z występowania problemu. Wodniak może występować w postaci wrodzonej bądź nabytej. Według lekarzy zabiegowi operacyjnemu poddawani mogą być w przypadku zmian wrodzonych tylko chłopcy, u których płyn nie wchłonął się przez okres, co najmniej 12 miesięcy. Nie leczona dolegliwość może przyczyniać się do występowania niepłodności ( wynika to z mniejszej produkcji plemników) a także pojawiania się rozmaitych zakażeń układu moczowego.

Osteuporoza Osteuporoza jest chorobą dotykającą przedstawicieli obu płci, lecz u mężczyzn odsetek osób cierpiących z tego powodu jest znacznie wyższy. Jak udowodnili naukowcy gęstość mineralna kości szkieletu mężczyzn jest znacznie niższa aniżeli u kobiet. Schorzenie to prowadzi przede wszystkim do zwiększonego ryzyka wystąpienia wszelkiego rodzaju złamań, do których dochodzić może podczas zwykłej aktywności w ciągu dnia. Dla osoby narażonej na takie następstwa oznacza to przede wszystkim konieczność wyeliminowania zachowań ryzykownych, co często wiąże się z wyłączeniem z życia społecznego. Osteuporoza objawia się pojawianiem się e kościach pustych przestrzeni. To właśnie przez nie dana kość nie jest w stanie znosić określonego ciężaru, który do niedawna nie był jeszcze tak dużym obciążeniem dla niej. Na tego rodzaju problemy cierpią przede wszystkim starsi panowie. Wynika to z faktu, iż wraz z wiekiem masa kości ulega zmianie. Swój maksymalny poziom osiąga ona, gdy mężczyźni kończą 25 rok życia. Schorzenie to jest niestety rzadko rozpoznawalne u mężczyzn a gdy jest już ono wykrywane to zmiany są zbyt posunięte. Wczesne rozpoznanie pozwala na wdrożenie działań związanych z podawaniem leków zmniejszających ryzyko powstawania złamań.

Chlamydia Chlamydia jest bakterią, która występować może pod trzema postaciami. Pierwsza z nich to trachomatis, która to przenoszona jest tylko i wyłącznie drogą płciową. Drugim typem jest pneumoniae, którą zakazić się można drogą kropelkową. Ostatni typ to psittaci, która człowiek nabywa poprzez kontakt z chorym ptakiem. Bakteria ta jest dla organizmu o tyle groźna, iż przez długi czas może ona w ogóle nie dawać o sobie znać. Wiąże się to, więc z brakiem widocznych objawów. Bakterie w początkowym stadium osiedlają się na wybranym narządzie, na którym dochodzi do ich rozmnożenie. Następnie atakują one całym organizm przedostając się do krwioobiegu osoby zarażonej. W momencie znacznego ich skumulowania się pacjent może odczuwać problemy z oddawaniem moczu a także bóle podczas kontaktów płciowych. Chlamydie mogą przyczyniać się także do występowania zmian niepłodnościowych, które są trudne do odwrócenia. W nielicznych przypadkach mogą mieć one charakter stały. Leczenie tejże dolegliwości polega zazwyczaj na silnej kuracji antybiotykowej. Trwać ona może nawet do kilku tygodni w zależności od stopnia nasilenia zmian. Na chorobę tą zapadają osoby w różnych przedziałach wiekowych. Stulejka jest taką dolegliwością, która może mieć charakter wrodzony bądź nabyty. Polega ona na zwężeniu ujścia napletka. Utrudnia to w dużym stopniu częściowe lub niekiedy także i całkowite ściąganie go zarówno w stanie wzwodu narządu rodnego jak i jego spoczynku. Stulejka jest stanem, który u noworodków i dzieci do około 3 roku życia jest czymś całkowicie naturalnym. Dopiero po tym okresie można mówić o występowaniu zmian patologicznych. Określenia stulejka używa się także w stosunku do możliwości odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego, lecz w trakcie zwodu pojawia się ból i określony ucisk. Stulejka zazwyczaj leczona jest operacyjnie. Wówczas to usuwany jest cały lub tylko częściowy napletek. W początkowych stadiach rozwoju dolegliwości możliwe jest także stosowanie tak zwanych domowych metod polegających na ściąganiu napletka w ciepłej kąpieli, co wpływa na rozluźnienie się skóry. Jednakże skuteczność tej metody jest niewielka. Okres rekonwalescencji trwa około 2 tygodni. W tym czasie pacjent może odczuwać tylko niewielki dyskomfort i ewentualnie drobny ból. Ciekawostką jest fakt, iż alternatywą dla zabiegu chirurgicznego, lecz jest symboliczne obrzezanie.