Obturacyjna choroba płuc Obturacyjna choroba płuc jest schorzeniem, na które cierpią przede wszystkim mężczyźni, co wynika przede wszystkim z faktu, iż to oni właśnie dużo częściej uzależniają się od używek tytoniowych. Oczywiście kobiety coraz częściej dołączają do tego grona, lecz jest ich zdecydowanie mniej. Na schorzenie to cierpią, więc przede wszystkim panowie, którzy ukończyli 40 rok życia i którzy od dłuższego czasu sięgają po papierosy. Choroba ta wywoływana jest, bowiem przez trujące substancje znajdujące się w dymie papierosowym. Uszkodzeniom ulegają pęcherzyki ścian płuc. Gdy ich zniszczenie sięga dalekiego stadium wówczas nie możliwe jest odwrócenie zmian. Pierwszymi objawami, na które należy zwrócić uwagę jest nasilający się kaszel nie mający innego podłoża medycznego to znaczy nie wywołanego stanami grypowymi i grypopodobnymi. Do tego dochodzą jeszcze duszności, które wraz z upływem czasu nasilają się. Leczenie obturacyjnej choroby płuc wymaga od pacjenta przede wszystkim rezygnacji z nałogu. W przeciwnym wypadku wszelkie wdrażane działania związane chociażby i z podawaniem środków farmakologicznych pozbawione będą sensu i będę stanowiły tylko doraźną pomoc ograniczoną czasowo.

Nadciśnienie tętnicze Na nadciśnienie tętnicze cierpi w Polsce już ponad 8 miliona osób, z czego znaczną większość stanowią mężczyźni. Panowie źle reagują na stres i prowadzą niezdrowy tryb życia. Mają oni przy tym częsty kontakt z substancjami szkodliwymi dla ich organizmów. O nieprawidłowościach mówi się wtedy, gdy parametry wykraczają poza granicę 120/80 mm/Hg. Problem z wykrywalnością tego schorzenia polega na jego praktycznie zerowej objawowości. Tylko u niewielkiego procenta chorych występują bóle głowy, które i tak nie są kojarzone z nieprawidłowościami ciśnienia tętniczego. Tym czasem choroba ta może prowadzić do niezwykle poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przyczynia się ona do występowania miażdżycy, udaru mózgu a także zawału serca. Ponad to zbyt wysokie ciśnienie może wpływać niekorzystnie na pracę nerek. Podstawowymi zaleceniami lekarskimi przy leczeniu nadciśnienia jest rygorystyczna zmiana diety. Dzięki temu można znacznie obniżyć parametry bez konieczności przyjmowania lekarstw. Osoby, u których wykryto nadciśnienie tętnicze zazwyczaj do końca życia zmuszone są przyjmować środki farmakologiczne. Nie wskazane jest także spożywanie napoi alkoholowych. Niewydolność krążenia często występuje u pacjentów cierpiących z powodu nadciśnienia tętniczego. Na to zaś najczęściej chorują panowie. Choroba ta wynika ze zbyt dużego obciążenia mięśnia sercowego. Zastawki nie są spełniają właściwie swojej funkcji a więc nie domykają się prawidłowo. Z tego powodu krew przepływa do serca nierównym strumieniem, co sprawia, iż jest ona coraz mocniej obciążane. Zwiększa się jego pojemność, która znacznie przekracza dopuszczalne normy. Choroba ta przebiegać może na dwóch płaszczyznach. Pierwsza z nich to niewydolność przewlekła. Trwać ona może od kilku tygodni do nawet kilku lat. W tym czasie stan osoby chorej powoli pogarsza się, zwłaszcza, gdy nie jest ona właściwie leczona. Niewydolność może także wystąpić nagle. Wówczas często dochodzi do zgonów gdyż przebieg choroby ma niezwykle ostry charakter. Niewydolność ogólnie objawiać się może dusznościami, napadami kaszlu, szybszym męczeniem się organizmu. Czasami pojawiać się mogą obrzęki kończyn, poszerzenie żył szyjnych oraz powiększenie wątroby. Jedynym skutecznym środkiem leczniczym jest zabieg chirurgiczny obarczony dość dużym ryzykiem z czego pacjenci nie zawsze zdają sobie sprawę.

Metody współczesne Także XXI wiek wypracował sobie urządzenia wspomagające prawidłową postawę ciała. Wiele z nas zna popularnego ,,pajączka”. Ten wynalazek to dwie szelki połączone ze sobą za pomocą małego sygnalizatora dźwiękowego. Szelki zakłada się na ramiona i kiedy użytkownik garbi się sygnalizator wyczuwa to i reaguje piszczeniem. Przeznaczony jest on głównie dla młodzieży z problemem kifozy i zalecany do używania przy oglądaniu telewizji, używania komputera czy odrabianiu zadania domowego. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut ok. 2-3 razy dziennie by wyrobić sobie nawyk prostych pleców. Urządzenie to kosztuje w granicach 50- 60 złotych. Opracowano, również pajączek II generacji modelujący prostą postawę całego tułowia: oprócz funkcji prostych pleców takiej jak w “podstawowym” pajączku pracuje nad nawykiem wciągania brzucha i zapobiega niesymetrycznemu ustawieniu barków i łopatek. Te wszystkie funkcje spełnia nienagannie i jest rekomendowany przez Instytut ortopedii i centrum zdrowia dziecka. Kosztuje około 70-90 złotych. Niezastąpioną metodą w leczeniu wad kręgosłupa jest oczywiście gimnastyka, można zaliczyć tu basen i regularne pływanie oraz popularną zwłaszcza u dzieci w wieku przedszkolnym gimnastyka korekcyjna. Są to metody niezawodne, jeśli tylko wykonywane są systematycznie i w regularnych odstępach czasowych. Basen działa bardzo dobrze na wzmocnienie pleców i pracę mięśni bezpośrednio z nimi związanymi. Zalecane jest szczególnie pływanie na plecach zmniejszając pracę nóg, a równolegle zwiększając pracę obu rąk tak, aby przekładać ciężar ciała równoważnie. Woda wtedy obciąża kręgosłup i rozluźnia mięśnie. Popularnym i równie przynoszącym rezultaty rozwiązaniem jest gimnastyka korekcyjna. Szczególnie efektywne są ćwiczenia oddechowe, przy wadzie okrągłych pleców i skoliozie, ćwiczenia mięśni grzbietu i pośladków przydatne, również przy kifozie oraz na odstające łopatki i ćwiczenia antygrawitacyjne wspomagające prostowanie i rozciąganie kręgosłupa. Można także pomagać sobie kładąc się kilka razy dziennie, na parę minut, na podłodze lub zainwestować w łóżko z twardym materacem.

Kiła i priapizm Kiła jest chorobą przenoszą drogą płciową, choć nie we wszystkich przypadkach. Najczęściej dotyka ona mężczyzn posiadających wiele partnerek łóżkowych. Chorobą tą zakazić się można także poprzez pocałunek, zwykłe otarcia naskórka a także podczas transfuzji krwi. W nielicznych przypadkach mówić można o kile wrodzonej, kiedy to zakażona matka przekazuje chorobę nienarodzonemu jeszcze dziecku. Do zakażenia tą dolegliwością doprowadza zarazek nazywany krętkiem białym. Choroba atakuje nie tylko narządy rodne, ale także cały organizm. Jej rozwój trwać może przez wiele lat, w początkowym okresie nie dając żadnych niepokojących objawów. Kiła atakuje także układ nerwowy i krwionośny. Prowadzić to może w nie leczonym stanie nawet do paraliżu postępowego. Charakterystycznymi objawami kiły są pojawiające się problemy skórne, owrzodzenia a w późniejszych stadiach także guzy, tętniaki aorty, uszkodzenia zastawek serca. Chorobę leczy się najczęściej antybiotykami, zazwyczaj zwykłą penicyliną. Najlepiej jednak jest po prostu zachować odpowiednie środki zapobiegawcze takie jak prezerwatywy a także dużą dbałość o higienę osobistą swoją i swoich partnerów. Priapizm jest dolegliwością z której wielu mężczyzn nie zdaje sobie nawet sprawy. Polega ona na przedłużającym się wzwodzie który trwać może nawet do kilku godzin. W tym czasie mężczyzna nie może osiągnąć pełnej erekcji to znaczy nie może skończyć aktu miłosnego. Przyczynami takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim zbyt duży przepływ krwi w prąciu. Dolegliwość ta jest niezwykle bolesna dla mężczyzny i może wywoływać poważne skutki zdrowotne. Zazwyczaj jest ona główną przyczyną impotencji. Priapizm może także w określonych przypadkach towarzyszyć innym problemom zdrowotnym. Może on towarzyszyć między innymi zmianom nowotworowym. Niekiedy wynika to także z reakcji na przyjmowane leki farmakologiczne a także z uszkodzenia układu nerwowego oraz krwionośnego. Leczenie tej dolegliwości należy rozpocząć możliwie jak najszybciej. Lekarze specjaliści zalecają przede wszystkim przyjmowanie leków a wyjątkowych sytuacjach drobne zabiegi chirurgiczne. Do specjalisty powinien udać się każdy mężczyzna u którego wzwód utrzymuje się dłużej niż 4 godziny. Trudno jest jednoznacznie określić granice wiekowe dla osób szczególnie narażonych na tego typu schorzenia.